Logo

Tréner Krajnovič: Hráči majú dobrý charakter, kabína funguje. Mladým hráčom veríme

26.9.2022 16:56
PDBASKET

V piatok sa začína nová sezóna Niké SBL, keď o 18:00 privítame Handlovú. Minulý týždeň sme odohrali úspešnú generálku na nový ročník, keď sme v jedinom domácom prípravnom zápase zdolali Viedeň. Po tomto zápase sme vyspovedali hlavného trénera nášho tímu Krunoslava Krajnoviča.

Ako by ste zhodnotili dnešný zápas? Vyvíjal sa podľa očakávaní?

Áno, prípravné zápasy sú také zápasy, kde je tá hra dosť rozpačitá, aj keď musím povedať, že vzhľadom na to, že som rotoval všetkých hráčov a mali sme v poslednom týždni menšie zdravotné problémy, môžem byť spokojný. Výkyvov v hre bolo menej ako po minulé zápasy. Hrali sme disciplinovane aj napriek niektorým chybám, a to je to, čo chcem. My sme nové družstvo a budeme potrebovať čas, než sa zohráme.

Opäť sme vyhrali v dramatickej koncovke, vlastne už tretí raz v rámci prípravy rozhodoval o výsledku nervózny záver. Môže pomôcť mužstvu do sezóny, keď získa aj túto skúsenosť?

Samozrejme, viac dostaneme z týchto zápasov, ako aj s českými družstvami či Komárnom, kde sme dostali riadnu bitku, ale videli sme ako sa hrá agresívne, ako sa hrá tvrdo. A tieto vyrovnané zápasy nám dajú viac ako keby sme vyhrávali o 30, 40 bodov. To by nám nedalo nič. Vidíme kde sme, kde robíme chyby, kde sa musíme zlepšiť. Napríklad aj mladí hráči napriek nejakým chybám potom spravia dobré veci a v mužstve pozerám na tie pozitívne veci, snažíme sa z hráčov vytiahnuť maximum.

V piatok nás čaká Handlová. Ako budú vyzerať posledné dni prípravy?

Chceme mať pokojný záver prípravy, chceme sa poriadne pripraviť, v prvom rade psychicky a takticky. V nedeľu prišiel ešte jeden podkošový hráč na pozície 4/5.  Máme na to dosť času, chalani sú si vedomí toho, že začína sezóna. Mne je aj osobne ľúto, že sme nezahrali viac prípravných zápasov pred domácimi divákmi, lebo niektorí hráči tu hrali domáci zápas prvýkrát, a samozrejme, aj oni potrebujú čas si na to zvyknúť. Preto aj ten začiatok bol trošku nervózny, aj strelecky sa nám veľmi nedarilo z tej nervozity. Verím, že budeme pripravení a spravíme všetko pre to, aby sme zvíťazili a začali sezónu víťazstvom.


Duel s Viedňou bol vlastne prvý zápas v tejto hale po 167 dňoch. Dva zápasy v úvode prípravy boli zrušené, debehli sme to možno nahusteným programom vo Federálnom pohári?

Odohrali sme 8 zápasov, ja som chcel pôvodne ešte o niekoľko zápasov viac, ale viacero družstiev začalo prípravu tri týždne po nás, takže sme prakticky nemali s kým hrať. Na druhú stranu, nechceli sme cestovať ďaleko počas tej druhej časti prípravy a hrať zápasy niekde na severe Čiech alebo ešte niekde ďalej, lebo to je dosť únavné aj finančne náročné. Na konci sme teda hrali celkovo 8 zápasov. Chýbajú nám ešte 2-3 zápasy a verím, že to dobehneme, a toto víťazstvo nám dá tiež trochu impulzu.

Do tímu prišiel nový hráč, Dušan Hukič. Spomínali ste, že chcete byť v tíme s výberom podkošového hráča trpezliví. Prečo padla voľba práve na Dušana?

Trpezliví sme boli, ale musím uznať, že sme začali jednať s Dušanom minulý týždeň. V tom momente sme rokovali s iným hráčom, ktorý nás naťahoval dva týždne a potom, keď on povedal nie, tak sme reagovali hneď, s Dušanom sme sa dohodli za 2 dni. Typologicky je to hráč, akého som chcel hneď na začiatku skladby družstva, lebo nebudeme mať klasickú päťku. Budeme hrať agresívnejšie s hráčmi, ktorí nemajú pevne definovanú pozíciu 4 a 5. Dušan je výborný chalan, počuli sme len pozitívnu odozvu na jeho charakter, a samozrejme jeho individuálne kvality, ktoré sa budeme snažiť využiť najlepšie, ako budeme môcť. Som si istý, že nám pomôže.


Ako zatiaľ vyzerá chémia v družstve a ako funguje kolektív?

My nemáme celú prípravu žiadny problém. Fakt, charakterom sú všetci dobrí, kabína funguje, nemám problém, nemali sme nejaké väčšie zranenie, možno okrem Djukanovičovho "koniara", ktorý dnes dostal (v zápase s Viedňou), ale verím, že bude v poriadku. Pri Djukanovi musím povedať, že on mal aj predtým menšie zranenie, s ktorým prišiel a stále trénoval a hral. Nechcel mať voľno. Dva tréningy som mu dal úplné voľno a on bol nahnevaný, že musí oddychovať na strane, čo hovorí dosť o charaktere tých chalanov. Aj preto musíme byť všetci trpezliví, od fanúšikov po vedenie klubu. Vieme ako sme skončili minulú sezónu, my nemôžeme teraz mať veľké oči. Vieme, že môžeme hrať s každým a takýchto zápasov ako tento bude ešte veľa.

Aj mladí hráči dostali v príprave veľký priestor a tiež proti Viedni prispeli aj dôležitými bodmi. Bude tento trend pokračovať aj ďalej?

Myslím si, že o tom hovorí aj moje vyjadrenie zo začiatku sezóny, keď som povedal ako chcem skladať družstvo. Ja som sám povedal, že mladí hráči budú dostávať príležitosť a je len na nich, koľko príležitostí dostanú. Robia poctivo, snažia sa, počúvajú, robia maximum vzhľadom na povinnosti, ktoré majú v škole. Aj v zápase bolo vidieť, že sme mali také pasáže hry, kde sa nebáli, boli tam aj pasáže s nejakými chybami, ale vysvetlíme si to a my im veríme. Verím im ja, verím im asistent trénera, verí im vedenie a veria im spoluhráči. To je najpodstatnejšie a berú ich ako rovnocenných partnerov v tom tíme. Nerozlišujeme na mladých-starých, môžeš alebo nemôžeš.

foto: Ladislav Szibilla