Logo

Roman Kováčik: Ideme spraviť všetko, čo je v našich silách

4.3.2022 18:14
PDBASKET

Už tretia sezóna bola poznačená pandémiou, ktorá výrazne ovplyvnila aj chod nášho klubu. Až záver základnej časti môžu do arény konečne prísť všetci fanúšikovia. Ale čo bude ďalej, ak sa nám nepodarí postúpiť do play-off, ako to vyzerá s budúcnosťou BC Prievidza a súpiskou pre ďalšiu sezónu? Na tieto témy sa bližšie pozrel člen vedenia klubu Roman Kováčik.

Po dlhej odmlke zapríčenenej karanténou a následnou reprezentačnou prestávkou nás čaká záverečných 5 zápasov základnej časti Niké SBL. S akým cieľom do nich vstupujeme?

Tá prestávka bola naozaj veľmi dlhá, veď na domácej palubovke sme vo februári ani nehrali. Po pozitívnych prípadoch v mužstve sme museli preložiť zápas so Spišskou Novou Vsou a potom prišla reprezentačná prestávka. Teraz nás čaká päť ťažkých zápasov, v ktorých bojujeme o postup do play-off. Pokiaľ je tam aspoň len teoretická šanca, tak naše mužstvo spraví všetko pre to, aby sme boli úspešní.

Týmto by som chcel pozvať všetkých basketbalových fanúšikov v pondelok do Niké arény. Príďte hráčov podporiť, konečne vás môžeme privítať všetkých. Verím, že si nenecháte ujsť tieto posledné zápasy základnej časti a spoločne vybojujeme postup do play-off.

Samozrejme, stále bojujeme o play-off. Avšak čo sa stane, ak sa klubu nepodarí postúpiť do vyraďovacích bojov?

Ako som spomínal, ideme spraviť všetko, čo je v našich silách, ale žiaľ nemáme to len v našich rukách. V prípade, že skončíme na poslednom mieste, tak nás čaká baráž s tromi najlepšími mužstvami 1. ligy. Chceme spraviť všetko preto, aby sme sa jej vyhli, lebo ten model baráže je finančne likvidačný.


S akým cieľom by náš tím prípadne nastúpil v baráži?

Aký iný cieľ môže mať účastník SBL ako potvrdiť, že do SBL patrí. Ale ako som už naznačil, tento model baráže, ktorý bol navrhnutý v lete, nereflektuje na problémy doby. Pre účastníka SBL a je jedno, či to budeme my alebo Svit, bude mať drastické finančné dopady. 

Skúsme sa pozrieť aj na ďalší ročník. Máte už predstavu, či tréner Krajnovič bude pokračovať a ako to bude vyzerať so súpiskou?

Určite chceme, aby tréner Krajnovič pokračoval ako hlavný tréner aj v ďalšej sezóne. V zmysle platnej zmluvy sme mu tento záujem vyjadrili aj počas minulotýždňového stretnutia. Verím, že akceptuje našu ponuku. Niektorí hráči majú platné zmluvy aj na ďalšiu sezónu, u niektorých máme právo si uplatniť opciu. To, ktorí hráči budú pokračovať, však bude závisieť aj od trénera, a rovnako aj od výšky rozpočtu, ktorý je v tejto chvíli neistý. 


Spomenuli ste rozpočet. Aká je v tomto ročníku finančná situácia?

Aj touto cestou by som chcel poďakovať stávkovej spoločnosti Niké a jej väčšinovým majiteľom, pánom Bergerovcom. Už desiatu sezónu podporili náš klub ako generálny partner. Bez tohto partnerstva by sme nedokázali túto sezónu vôbec odohrať. Ono to síce vyzerá, že hráme iba s mladými hráčmi, ale aj v takomto režime stojí tá sezóna vyše 200 000 eur a to si dovolím tvrdiť, že na samotné platy máme najnižší rozpočet v lige. Ďakujeme aj našim lokálnym partnerom, ktorí majú basketbal radi a v rámci svojich možnosti ho podporujú. 

Celá sezóna sa niesla v duchu covid obmedzení, najskôr obmedzenie na základe covid passov a kapacita, neskôr dva mesiace úplne bez divákov. Až teraz, v závere sezóny, sa tie opatrenia postupne uvoľňujú. To všetko malo negatívny vplyv na návštevnosť a tým aj zdroj príjmu klubu. Aj z tohto dôvodu nám chýba ešte niečo viac ako 20 000 eur, aby sme sezónu skončili na nule. Napriek ťažkým časom sa nám doteraz podarilo uhrádzať všetky záväzky klubu načas.

Z finančného hľadiska to zjavne nie je jednoduché. Ako vnímate budúcnosť prievidzského basketbalu?

Určite chceme, aby klub BC Prievidza hral najvyššiu sútaž, teda Niké SBL. Budeme ale potrebovať nájsť nového generálneho partnera a vyskladať rozpočet tak, aby sme mohli byť v lige aj konkurencieschopným tímom. Verím, že sa nám to podarí, že sa všetci v meste spojíme, aby tento tradičný šport pokračoval aj naďalej a obzvlášť v roku, kedy si pripomíname 75. výročie založenia.

foto: Ladislav Szibilla