Logo

Kincel: Cieľom je dokázať trénerovi a vedeniu, že dať mi šancu nebola chyba

23.10.2020 15:30
PDBASKET

BC Prievidza má za sebou stretnutia so všetkými súpermi. Prvú šestinu súťaže sme ukončili s bilanciou dve výhry a štyri prehry. Tím dokázal držať krok so súperom v každom zápase, a to aj napriek tomu, že v ňom významnú úlohu hrajú mladí slovenskí hráči. Jedným z nich je aj Samuel Kincel, ktorý na ihrisku trávi v priemere viac ako pätnásť minút na zápas. Aj keď v dueli s Interom strávil na palubovke len niečo menej ako päť minút, v hre bol práve v dobe, kedy sme dotiahli náskok súpera, čím výraznou mierou prispel k výhre. Porozprávali sme sa s ním o jeho basketbalových začiatkoch, cieľoch ale aj prebiehajúcej sezóne.


Napriek tomu, že si mládežnícky reprezentant, pre slovenskú basketbalovú verejnosť si pomerne neznámy hráč. Aká bola tvoja basketbalová cesta?

S basketbalom som začínal v rodných Michalovciach. S klubom 1. BK Michalovce som postupne prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami. Svoju prvú seniorskú sezónu som strávil v Česku, kde som v minulej sezóne nastupoval v 1. lige za družstvo Basketbal Olomouc. 

Prečo si sa rozhodol zo zahraničia vrátiť opäť na Slovensko?

Keďže sa mi počas leta ozvalo viacero tímov z SBL, rozhodol som sa vrátiť na Slovensko a naštartovať tak svoju profesionálnu kariéru. Vybral som si pre to Prievidzu, nakoľko som sa už osobne poznal s trénerom Marošom Helmecym a vedel som, akú výbornú prácu odvádza, špeciálne s mladými hráčmi. Takisto ma zaujala aj zmena klubovej filozofie preorientovať sa viac na mladých hráčov s cieľom dať im šancu sa ukázať.

Napriek tomu, že aj ty stále patríš medzi týchto mladých hráčov, na slabú vyťaženosť v zápasoch nemôžeš sťažovať. Aká je tvoja pozícia v tíme?

Alternujem na pozíciách 4 a 5, kde striedam hráčov základnej päťky a dávam im tak možnosť si oddýchnuť. Moja úloha je hlavne priniesť energiu a pozitívnu zmenu z lavičky.

Aké sú tvoje osobné ciele v aktuálnej sezóne?

Pracovať tvrdo na tréningu, zlepšovať sa od zápasu k zápasu a dokázať trénerovi aj vedeniu klubu, že nespravili chybu, keď sa rozhodli dať mi šancu. 


V stredu sme si proti Interu pripísali druhú výhru v aktuálnom ročníku. Ako by si zhodnotil zápas?

V prvom polčase sme zlou komunikáciou v obrane a slabou agresivitou na obrannom doskoku pustili súpera k otvoreným strelám a ľahkým bodom spod koša, vďaka čomu sa Inter dostal do vedenia. V druhom polčase sme začali zvyšovať našu agresivitu a chuť po víťazstve. To bolo vidieť hlavne v štvrtej štvrtine, kedy sme hrali skvelú tímovú defenzívu, lepšie sme komunikovali a pomáhali si jeden druhému. Z toho vznikali získané lopty a zvýšené sebavedomie v útoku. Postupne sme naklonili momentum na našu stranu a v závere si postrážili tesné víťazstvo.

Na ihrisku si bol práve v momentoch, keď sme dotiahli náskok Interu a na starosti si mal Richarda Körnera, ktorý je jednou z najvýraznejších postáva novodobej histórie BC Prievidza. V tomto zápase bol najlepším strelcom Interu, no ty si ho svojou obranou donútil k jednej strate a jednému airballu (lopta, ktorá netrafí konštrukciu) pričom celkovo nepremenil ani jeden z dvoch pokusov. Ako sa ti páčil tento súboj?

Hrať proti Rišovi Körnerovi bola pre mňa veľká výzva. Je to kvalitný a skúsený hráč, a preto som mal pred ním aj malý rešpekt. Povedal som si však, že nemám čo stratiť a touto svojou troškou pomôžem tímu k obratu. To sa nakoniec aj podarilo, takže určite hodnotím tento vzájomný súboj pozitívne.

Čaká nás zápas s Levicami, ako by si zhodnotil ich tím? 

Majú skúsený tím s viacerými slovenskými reprezentantmi doplnený o kvalitných legionárov. Hrajú rýchly basketbal smerom dopredu, v útoku sa môžu spoľahnúť na vysokú úspešnosť streľby za 3 body a taktiež hrajú veľmi agresívne v obrane.

Ako vyzerá príprava na súpera?

Príprava je štandardná ako pri predošlých zápasoch. Hráčov rozoberáme individuálne, sledujeme video a následne si na tréningu ukazujeme, ako budeme riešiť jednotlivé situácie. 

V Leviciach sme v úvodnom kole prehrali. Čo treba zmeniť oproti prvému zápasu, aby sme boli doma úspešní?

Musíme začať s väčšou energiou a odhodlaním. Dôležitým faktorom bude postrážiť si obranný doskok a komunikovať v obrane. S agresívnou a tímovou obranou príde aj sebavedomie v útoku, tak ako tomu bolo aj v poslednom zápase s Interom. Ak udržíme koncentráciu a nasadenie celých 40 minút, verím, že budeme úspešní.


foto: Ladislav Szibilla, Jakub Ruman