Logo

BUDEME MAŤ B-TÍM V 1. LIGE

13.8.2023 16:59
PDBASKET

Do sezóny 2023/24 vstúpi náš klub s veľkou novinkou. V ďalšom ročníku bude pod značkou BC Prievidza súťažiť nielen naše mužstvo v najvyššej súťaži Niké SBL, ale okrem toho budeme mať aj B tím v 1. lige (2. najvyššia súťaž na Slovensku).

Ide o spoločný projekt s Mládežníckou basketbalovou akadémiou (MBA) Prievidza, s ktorou spolupracujeme už dlhé roky a teraz sa naša spolupráca ešte prehĺbi. 

"Postaviť prvoligové mužstvo bol náš sen a vízia už dlhší čas, lebo cieľom BC Prievidza je dlhodobo práca s mládežou. Silná a kvalitná mládežnícka základňa bude prínosom pre všetkých a je predpokladom väčšieho počtu domácich hráčov v extraligovom tíme," povedal na úvod Peter Zvara, člen vedenia nášho klubu.

Zástupcovia BC Prievidza už neraz verejne avizovali, že chcú budovať tím, v ktorom bude čo najviac domácich hráčov a zefektívniť tak prácu s prievidzskou mládežou. Preto sme sa rozhodli, že investujeme časť finančných prostriedkov na podporu mládeže a konkrétnu podobu tejto investície sme riešili dlhšie.

Napokon sme sa zhodli, že najlepším riešením bude projekt prvej ligy. "Tento projekt bude financovať BC Prievidza, ale veríme, že sa nájdu partneri, ktorí nám pomôžu podporiť tento tím zložený z domácich hráčov," odkázal Zvara.

B tím bude mať niekoľko prínosov. Jednak ponúkne priestor menej vyťaženým hráčom extraligového tímu pre ich rozvoj a udržanie si zápasovej praxe, ďalej ale bude slúžiť aj pre talentovaných mladých hráčov z akadémie MBA. 

Viac prezradil práve predseda MBA Marek Bulík. "Sme veľmi radi, že sa klub BC Prievidza rozhodol prihlásiť družstvo do 1. ligy. Je to veľký prínos pre mladých talentovaných hráčov MBA Prievidza. Prechod z kategórie juniorov do extraligy je náročný, 1. liga by mohla a mala byť medzistupňom medzi týmito dvomi kategóriami," uviedol Bulík.


ŠANCA PRE MLADÉ TALENTY

Peter Zvara priblížil aj ďalšie informácie z pozadia pripravovaného projektu, ktorý sa podarilo pretaviť do reality.

"Chceme tým pozdvihnúť basketbal v Prievidzi na vyššiu úroveň. Uvedomujeme si potrebu silnej mládeže a bez spolupráce s MBA by to nebolo možné. Majú silné a úspešné kategórie do U15, avšak následne mladí hráči nevidia toľko príležitostí. 

Práve týmto chceme pomôcť aj im a dať perspektívu mladým pokračovať s basketbalom v Prievidzi, prípadne prilákať talenty z okolia. Títo hráči budú doplnení amatérmi z radov bývalých hráčov, či odchovancov, ktorí sa ešte aktívne venujú basketbalu. Tu by som chcel poďakovať Renému Matuškovi, ktorý sa nadchol tejto myšlienke, podal pomocnú ruku a týchto hráčov vytipoval a tiež oslovil," priblížil zástupca z vedenia BC.

Prácu akadémie MBA s mládežou ani netreba bližšie približovať, veď aj v závere predošlej sezóny sme pravidelne informovali o úspechoch v mládežníckych kategóriách.

V nižších vekových kategóriách patria tímy MBA k slovenskej špičke. Vytvorenie spoločného B tímu je teraz miestom, kde budú môcť odchovanci prievidzského basketbalu nadviazať na tieto úspechy, posúvať sa ďalej a zabojovať o budúce miesto na súpiske BC.

"MBA Prievidza patrí v posledných rokoch k najlepším mládežníckym klubom v mini a žiackych kategóriách. V ďalších sezónach by sme sa chceli zlepšiť aj v kategóriách kadetov a juniorov. Veríme, že prvá liga nám pomôže udržať v Prievidzi našich najtalentovanejších hráčov a zároveň sa stane aj lákadlom pre perspektívnych hráčov z iných klubov. 

A tí sa postupne budú môcť prepracovať až do extraligového BC Prievidza, prípadne sa posunúť do kvalitných zahraničných klubov," zakončil Marek Bulík.

Ďalšie správy o B-tíme vám prinesieme v nasledujúcom období.